Boards, Committees & Commissions



Appearance Commission: Meetings – 2nd Thursday of each month at 6:30 p.m., City Hall
Chairperson, Michele Leo
Vice-Chairperson, Marlene Lynch
Secretary/Treasurer, Therese Schwarz

Members:
Suzanne Averitt
Agnes Curran-Tonkin
Mary Eastman
Alida Holden
Shirley Kelly
Elane Stegall
Zoraida Terry

Board of Commissioners Liaison, Jim Kohr

Board of Adjustment: Meetings – 3rd Wednesday of each month at 5:30 p.m., City Hall
Chairperson, David Bullock
Vice-Chairperson, TBD

Members:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Charles Zink – City Member
Teresa Kaufman – City Member
George Corbin – City Member                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Tom McCarthy – Extraterritorial Member
Karla Liner- City Alternate
Jodi Thomas- City Alternate
Reuben Mikul – Extraterritorial Alternate Member

Planning Board: Meetings – 1st Tuesday of each month at 6:00 p.m., City Hall
Chairperson, Henry Sermons – City Member
Vice-Chair: Michele Leo – City Member

Members:
Ernest Cutler – City Member
Jackie Attaway – City Member
Mason Morgan – City Member
Iris Wooliever – City Member
Marion Sykes- Extraterritorial Jurisdiction Member

Board of Commissioners Liaison, Karen Lewis

Recreation Advisory Board: Meetings – 3rd Thursday of each month at 7:00 p.m., Recreation Complex
Chairperson, Charles Anderson – City Member

Members:
James MacRoberts- City Member
Consuelo Colvin – City Member
Sharon L. Knapp – Out of City Township 5
George Lewis – City Member
Pam Holder-Dorman – Out of City Township 6
Jennifer Taylor-Sabdo – City Member
Cherrie Sanders – City Member

Board of Commissioners Liaison, Pete Van Vliet

Havelock-Craven County Public Library Board: Meetings – 4th Wednesday of Jan, Apr, Jul, Oct at 11:30 a.m., La Casa Del Patron Restaurant

Members:
Judy Bird – Havelock Seat
William Sherman- County Seat
Gunter Von Der Heyde – Havelock Seat
Jenettia Drake – County Seat
Mason Morgan – Havelock Seat
Jackie Attaway- County Seat
Havelock Board of Commissioners Representative, Brenda Wilson
County Board of Commissioners Representative, Theron McCabe

Eastern Carolina Aviation Heritage Foundation: Meetings – 2nd Friday of each month at 8:30 a.m., Tourist & Event Center
Chairperson, MajGen Tom Braaten, USMC (Ret)
Vice-Chairperson, Raymond E. Dunn, Jr.

Members:
Dennis Baker
Frank Bottorff
Mary Beth Fennell
Barry Fetzer
Dr. Bill Fortney
Jimmie Green
Richard Hazlett
Georges LeBlanc
Will Lewis
Bob Mattocks
Mark Meno
Lockwood Phillips
Brenda Wilson

Havelock Youth Advisory Committee: Meetings – 3rd Wednesday of each month at 2:30 p.m., Havelock High School                                                                                           

Members:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Madelyn Weathers (Grade 12)
Mary Ha (Grade 10)
Mikayla Dupre (Grade 12)
Madison Trevino (Grade 12)
Mylynn Ngo (Grade 12)
Keelin Van Wagenen (Grade 12)

Ex-Officio Members:
Will Lewis, Mayor
Sara Yeager, Havelock High Schoolevin terry

error: Content is protected !!